čtvrtek 4. června 2015 v 08:00 | štítky: Věci Názory

3 knihy, které mi pomohly

3 knihy, které mi pomohly

Při studiu psychologie se pravidelně setkávám s větou: "Výzkum prokázal...," a závěry některých výzkumů jsou stejné jako konstatování: "Modrá je modrá."

Jindy zase vyznějí jako: "Modrá není modrá."

Někdy se závěry souhlasím, jindy cítím, že to tak není. V případě, kdy cítím, že se závěry mýlí, vzpomenu si na svoji vedoucí bakalářské práce. Bavily jsme se o něčem, o čem neměla tušení, ale zastávala na to radikální názor. Snažila jsem se jí vysvětlit, že to tak být nemusí (ani můj, ani její názor nebyl podložený vědeckými studiemi) a ona mi řekla: "Jste bulvární novinář," a už se se mnou nehodlala bavit.

Tato zkušenost pro mě byla velmi transformující. Musela jsem se rozhodnout, zda budu psycholog, anebo člověk, který nepopírá svou intuici, své názory, sám sebe.

Nemůžu hlásat: "Jsem naprosto vyléčená a už nikdy sobě nezalžu." Mohu jen šeptat: "Snažím se být sama sebou, přestože to v každém okamžiku může znamenat něco jiného."

Do češtiny přeložené Genové klíče od Richarda Rudda jsou knižní novinkou. (Ještě mají teplé listy z tiskárny :) )

Poselství knihy (i těch dalších dvou) je: "To co zažíváš je v pořádku. Nepotlačuj se/to!"

Při čtení se dozvíte, že každá vlastnost, kterou máte, se projevuje na jiných frekvencích úplně jinak. Znamená to, že pokud jste sobečtí, můžete se časem stát nezištní. Sobeckost – altruismus – nezišnost jsou ta samá vlastnost v jiné frekvenci. Jak se dostat do jiné frekvence se dozvíte v knize.

Učení Genových klíčů je tak propracované, že mi při každém začtení spadne brada. Moje myšlenky jsou: "Nevím, jak na to autor přišel, ale cítím, že má pravdu." A pak si představuji, jak pálím svoji knihovnu přetékající psychologickými knížkami, protože nejsou potřeba. (Trocha nadsázky.)

Nikdy jsem neznala odpověď na otázku: "A co by sis vzala s sebou za knihu na pustý ostrov?" Teď už vím, vzala bych si Genové klíče a myslím si, že bych si to tam dost užívala.

Během života jsem si všimla, že na stejné věci/zážitky lidi reagují různě. Z psychologie vím, že to bude asi kulturou, nervovou soustavou, geny, temperamentem, pohlavím, výchovou... Psychologické odpovědi mi nestačily, a tak jsem začala zkoumat myšlení a chování lidí, kteří reagovali na věci odlišně.

Co jsem zjistila?

Do určité míry, kterou nejsem schopna konkrétněji popsat, můžeme předělat své myšlení a s ním i zážitky a reakce.

Potom pro nás vůbec nebude neuvěřitelné, že porod nemusí bolet.

„ABY POROD NEBOLEL“

Těhotenství a porod jako příležitost k práci na sobě od Lucie Suché Groverové je přesně ta kniha, kterou by měly mít všechny ženy. Představuji si, jak za zimních večerů ženy sedí v kruhu, věnují se ručním pracím a ta nejstarší z nich slavnostně předčítá z této knihy.

Je to skvělá kniha, která dokáže v ženách znovu probudit sílu.

Táňa Havlíčková je prostě hustá. Pokud chcete alespoň trošku načichnout nekonvenčností, najděte si ji na Facebooku. Její ekniha 8 klíčů k vaší duši aneb jak nosit to, co tělu i duši sluší je jednoduše napsaná. Zasáhne vás rychlostí blesku a nebude se tvářit, že ne. Asi tušíte, že nikdo na světě není lepší než ti ostatní, ale na jedné paní vám vadí, že chodí v batikovaném tričku, na druhé, že se zase moc fintí a na té třetí, že provokuje. Co když nemáte patent na oblékání ani na rozum a všechny ženy společně s vámi jsou v pořádku takové jaké jsou? Co všechno dokáže změnit, když budeme tím, kým jsme a ostatní necháme, aby byli také sami sebou? Na mnohé otázky se dozvíte odpověď v tomto ebooku, na jiné na Tániných seminářích a ostatní vám odkryje sám život.

Které knihy pomohly vám? Přidali byste nějakou knihu do mého seznamu?

Komentáře

Žádné komentáře

Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář