neděle 12. července 2015 v 14:53 | štítky: Lidé Příběhy

Byla jsem na RfP 2015 aneb Jak vypadat jako největší fanoušek Motörhead

Byla jsem na RfP 2015 aneb Jak vypadat jako největší fanoušek Motörhead

Už je to týden, co jsem byla s manželem a s kamarádkami na Rock for People Europe. Slíbila jsem, že o této události napíšu, svůj slib plním.

Nejsem žádná festivalová panička. Prakticky si nechám ujít skoro všechny kulturní události světa. Když moc moc moc chci jít na nějakou událost, koupím si na ni lístek, nastuduji si program a nakonec nedorazím. Není to tak, že si nevážím peněz a zbytečně rozhazuji, vážím si hlavně svého zdraví, a tak když jsem přetížená, když mám bolesti hlavy, zvýšenou teplotou, všechno ostatní jde stranou.

Jdeme na fesťák

V okamžiku, kdy nás tramvaj číslo jedna dovezla k Mikulášskému náměstí (blízko DEPA 2015, kde se Rock for People Europe konal), jsem o festivalu věděla suma sumárum toto:

 • je na místě, na kterém jsem nikdy předtím nebyla
 • všude kolem bude rozpálený asfalt, takže žádné pokusy o chůzi naboso!
 • možná dorazí bývalý milenec Kate Moss (Pete Doherty)
 • pokud na mě přijde průjem, budu úplně ale úplně v čudu

Buď koukají oni na vás, nebo vy na ně

Během několika prvních festivalových hodin jsem si přivykla na prostředí a začala se smiřovat s faktem, že můj vystrčený zadek na WC mohou sledovat lidé z věže přímo nad toaletami, anebo v případě, že navštívím toalety vedle, vidím čurajícího muže (někdy i skupinku močích mužů).

S čím jsem se ale smířit nedokázala je nabídka jídla. Myslím si, že když někdo pořádá akci, která obsahuje v názvu slovo „Europe“, měl by nabídnout i nějaké stánky se zdravým jídlem (alespoň trochu zdravým jídlem). Argument, že na hudebním festivalu o jídlo nejde, mi připadá hloupý.

Fanouškem rychle a celkem snadno

Ráda si dávám divné úkoly a jeden jsem si dala i tady, a sice stát se fanouškem hlavního trháku, kapely Motörhead, i když jsem o nich nikdy předtím neslyšela.

Ještě nebyl večer a už mi bylo jasný, že většina lidí na festival přijela kvůli Motörhead. Nemusíte mě podezírat z čarodějnictví, bylo to poznat podle jejich triček.

Typický fanoušek Motörhead vypadá asi takto:

 • věk: 40 – 55 let
 • motorkářské oblečení
 • dlouhé vlasy, vousy
 • obličej zdoben vrásky, které jsou důkazem mnohaletých zkušeností s alkoholem a možná i drogami (název kapely Motörhead znamená drogu amfetamin)
 • pivní břicho
 • zná všechny členy kapely jménem a všechny jejich desky (kterých vydali přes dvacet)

Chtěla jsem si jejich koncert užít. Měla jsem dvě možnosti: Buď si ho užít jako Pavlína Viktoria, anebo se stát „rychlofanouškem“ a užít si ho jako skutečný Motörheadfan. Hádejte, jakou možnost jsem zvolila. :-)

Návod, jak se stát rychlofanouškem Motörhead:

 • co nejrychleji se zorientovat v tom, kdo z přítomných je jejich skalním fanouškem, kdo s nimi prožil celých 40 let
 • stoupnout si k fanouškům a držet se jich jako klíště
 • máte-li chytrý telefon, rychle si vygooglete jména členů kapely, během koncertu i po něm je vždycky vhodné jejich jména křičet
 • napodobovat chování fanoušků

Můj návod opravdu funguje. Už po patnácti minutách jsme se s Térou vyrovnaly těm nejvěrnějším fanouškům. Párkrát jsme i vedly fans šíleným jekotem a výkřiky: „Miky je bůh!“ Opravdové zadostiučinění se nám také nevyhnulo. Lidé, na kterých ihned poznáte, že s kapelou neprožili svoje nejlepší léta (první alkoholové kóma v sedmdesátém devátém, druhá odvykačka v devadesátém třetím…) pochopili, že mezi fanoušky nemají co dělat a raději odešli domů. Tomu se říká úcta ke znalcům. :-)

Na RfP2015 budu vzpomínat, ale zdali navštívím RfP2016, to netuším.

Byli jste na RfP2015? Máte nějaké zajímavé zážitky?

Článek o RfP 2015 na Téry blogu:

Rock for People Europe 2015 // Plzeň (Tereza la Marque)

Komentáře

Žádné komentáře

Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář