středa 13. května 2015 v 08:00 | štítky: Lidé Příběhy

Černý pasažér

Prateta Marie žila zodpovědně. Chodila ke zpovědi, jedla střídmě, pěstovala si zeleninu a splácela účtenky. Asi by ji ani ve snu nenapadlo, že se z ní po smrti stane squater.

Teta Hedvika, dcera tety Marie, měla na starosti dva hroby. První, ve kterém byla pochována Marie, a druhý, kde leželi další naši příbuzní. O správě hrobů se nikdy nechtěla bavit, vždycky se proměnila ve velký balón, který živen zlostí letěl až kamsi ke Žďárským vrchům, kde mu došla pára. A tak jsme doufali, že je všechno jak má být, že naši zesnulí odpočívají v nebeských výšinách a jejich pozůstatky odolávají času v řádně pronajatých a zaplacených hrobech.

Hedvika domlsala poslední laskonku a opustila své tělo. Jak už bylo jejím zvykem, nechala za sebou pytel obsahující milion malých a desítky velkých otazníků.

Kdo jsi vlastně byla, teto?

Táta a já jsme dobrodruzi. Dříve, než jsme si promysleli, do jaké divočiny se to vydáváme, otevírali jsme tetou zanechaný pytel. Vyndali jsme z něj nejdříve několik malých otazníků, abychom s vyděšeným výrazem zjistili, že každý malý otazník se naší snahou o rozluštění rázem pomnoží. Nakonec se z malého pytle vylilo otazníkové moře a my jsme se začali doslova topit v otázkách.

Na životě mě baví skutečnost, že co je dneska jasné, zítra může ovládnout mlha. A to se nám stalo i s hroby.

Po tety odchodu její správcovství hrobů končí a padá na nás. Říkáte si, prostě se napíše nová smlouva a za pár minutek je na následující léta vystaráno. A já podotýkám: Ano, ale ne u nás.

Ve vašem hrobě leží cizí lidé

Jestli v našem rodě něco musí být špígl nýgl, jsou to hroby. Proto to byl docela šok, když jsme se na úřadě dozvěděli, že:
1. Náš hrob vlastně neexistuje, neboť o něm nikdo neuzavřel nájemní smlouvu.
2. V našem hrobě neleží prateta, kterou jsme před několika lety vlastníma rukama zasypávali hlínou.
3. V hrobě leží cizí lidé.

A tak s tátou sedíme u stolu a koukáme jeden na druhého. Hynku, Viléme, Jarmilo, jsme při smyslech?

Kam dál:

Domácí komp(l)ot
Cesta k hrobu
Igelitový sáček
Ve víně je veš
Tajemství růžové tašky
Písnička na přání
Drž už hubu, vole

Komentáře

Žádné komentáře

Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář