čtvrtek 8. října 2015 v 00:00 | štítky: Názory

Mluvíme s dětmi o drogách

Mluvíme s dětmi o drogách

Kdysi jsem četla rozhovor s psycholožkou, která litovala toho, že problémy s manželem neřešili před dětmi. Vždy, když vznikl konflikt, čekali, až děti nebudou doma, a teprve potom ho začali řešit. Děti dospěly a začaly navazovat partnerské vztahy. Brzy se ukázalo, že nejsou schopné vyrovnat se s kritikou partnera, a tak začínaly vztahy nové a nové.

Dětem se nelže

Jsem ráda, že odborníci na dětskou psychiku a vzdělávání dětí vystupují proti neotevřenému chování dospělých vůči dětem. Pokud dětem lžeme, a to i z důvodu, abychom je ochránili, může se nám to do budoucna vymstít. Děti si zaslouží pravdivé informace.

Rozumím tomu, že mnozí rodiče chtějí děti chránit před "zlým světem". Ale jednou se pravdu dozví a může pro ně být těžké smířit se s faktem, že jsme jim lhali.

Mluvme s nimi adekvátně

Být rodičem není lehké. Každý rodič udělá spoustu chyb, i když se snaží dělat to nejlepší. Pokud chceme, aby děti dospěly v sebevědomé bytosti, mluvme s nimi adekvátně věku, přesto však narovinu.

Problematiku drog v tomto článku nepopíšu. V co ale věřím je, že pokud se v našem okolí nacházejí drogově závislí lidé, je důležité, aby děti věděli, co je to droga, kdo jsou drogově závislí a jak se chovají.

Výborným pomocníkem na seznamování s tématem drog je kniha Petro, co je to trip? od Reginy Schindlerové.

Petro, co je to trip?

Kniha je příběhem malého chlapce, který se skamarádil se starší dívkou závislou na drogách. Knížka výborně popisuje pocity malého dítěte, jak vnímá kamarádství, zároveň vysvětluje velmi srozumitelně pro dětskou duši chování a myšlení drogově závislých. V knize je i prostor pro popsání obav rodičů, kteří vidí, že jejich dítě se pohybuje mezi závislými.

Nachází-li se někdo v téže situaci (jeho dítě se stýká s drogově závislým), může se inspirovat, jak s dítětem mluvit bez agrese o svých obavách z drogově závislého kamaráda.

Knihu doprovází nádherné barevné ilustrace, které svým výrazem osloví nejen dětského čtenáře.

Tuto publikaci doporučuji všem, kteří se podílejí na výchově dětí.

Komentáře

Celkový počet komentářů: 1
 • Míša
  8. 10. 2015 7:55:16
  naprosto souhlasim, deti jsou sice deti a nektere veci se s nimi musi projednavat jinak, ale jsé vdecna, ze se mnou babicka uz od malicka probirala i svoje starosti apod. A pry jsem to vsechno hned rozumne chapala, pritom si nemyslim, ze bych byla nejaka vyjimka a genius, vetsina deti by to zvladla uplne stejne ne-li lip :) http://noifjustlift.blogspot.cz/
  Celkový počet komentářů: 1
  • Pavlína Viktoria
   8. 10. 2015 19:46:34
   Máš štěstí na svoji babičku. Možná si nebyla rozený génius, ale díky jejímu přístupu si byla napřed. A to se počítá. :-)
   Přidat komentář
  Přidat komentář
Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář