středa 22. července 2015 v 08:00 | štítky: Věci Názory

Mluvíme s dětmi o smrti

V naší společnosti se smrt tabuizuje. Málokomu se o ní mluví snadno. Smrt je brána jako něco, co je nepříjemné pro všechny, pro ty, co umírají, i pro ostatní, co jsou svědky úmrtí.

Smrti se často bojíme, protože si myslíme, že celý proces umírání je bolestivý a nechceme se snadno smířit s faktem, že stačí lusknout prstem a nemáme děj pod kontrolou.

A kde je babička?

Každý, kdo vychovává děti, by se měl připravit na otázky týkající se smrti. „A kde je babička?“ „Proč se ta želvička nehýbá?“

Nepovažuji za správné se tomuto tématu vyhýbat, nebo lhát. Pokud chceme (a já chci), aby z dětí vyrostly vnímavé, sebevědomé a chytré bytosti, musíme s nimi komunikovat narovinu (přiměřeně jejich věku).

Pokud si nejste jisti, jak správně komunikovat s dětmi o smrti, můžou vám být dobrým průvodcem tyto knihy:

1) Laurie Karny Brown a Marc Brown: Když dinosaurům někdo umře

2) Martina Špinková: Anna a Anička

První zmíněná kniha je cca o 160 Kč levnější než ta druhá a nabízí pohled na více způsobů úmrtí a správné reakce na ně.

Druhá kniha pracuje s modelem, kdy zemřel člen rodiny staršího věku, u kterého jsme smrt očekávali na základě dlouhodobě se zhoršujícího zdravotního stavu.

Šetříte-li každou korunu, doporučuji koupi první publikace. Máte-li rádi knížky s překrásnými ilustracemi, kupte si i tu druhou.

Knihy můžete koupit na: http://eshop.cestadomu.cz/ Koupí podpoříte Cestu domů, která poskytuje odbornou péči umírajícím lidem a jejich blízkým, jež o ně pečují.

Mluvíte s dětmi o smrti?

Komentáře

Žádné komentáře

Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář