čtvrtek 21. dubna 2016 v 18:08 | štítky: Názory

Motivace může být nevděčná kurva

Jako houby po dešti rozmohly se nám motivační blogy.

K motivačním blogům (motivační blog = blog, co se takto sám označuje) mám odpor. Píšou je lidé, kteří buď nic nedokázali, nebo dokázali díky poznatkům psychologie reklamy a marketingu (socioložka Šiklová nazývá odborníky v těchto oblastech moderními prostitutkami) vydělat na svých čtenářích.

BÝT IN ZNAMENÁ BÝT FALEŠNÝ

Motivovat společnost k podílení se na manipulaci, abychom si mohli denně dávat laté ve starbíčku, podporovali odběr oblečení ze zaostalých zemí nebo dělali rozhovory do médií o svém umění BÝT IN, což doopravdy znamená BÝT FALEŠNÝ, to mi přijde příliš. Fotka z útulku nebo selfie před barevnými kontejnery pak takovéhle smýšlení rozhodně nezakryje.

Nenechte se zmotivovat!

Protože si občas nevidím na špičku nosu, chci vás taky k něčemu motivovat. Přeji si, abyste byli motivováni nenechat se zmotivovat. Proč? Protože spousta věcí, co chcete dokázat, můžou být nesmysly, které z dlouhodobého hlediska nepomůžou nikomu, ani vám. Pohrajete si s hračkou, a pak ji jednou pro vždy hodíte do kouta.

Kapačky místo ocenění

Patřím k lidem, kteří přečetli mraky motivační literatury. Něco jsem už dokázala, ale spoustu věcí ne. Často jsem si stavila hlavu a rozhodla se, že se zatnu a něco, co samo o sobě moc nešlo, dokážu. Nakonec to nevedlo k fanfárám, ale k zdravotním problémům a k návštěvám psychoterapeutky.

Když to nejde, tak to nejde

Bylo pro mě neuvěřitelným zjištěním, když mi terapeutka oznámila, že moje problémy mají spojitost s cilevědomostí. Moje napojenost na intuici je tak silná, že mi radí, co mám a nemám dělat. V situacích, co mi opakovaně nejdou zvládnout, mi intuice říká, že to za to nestojí, a že se na to mám vykašlat. Jednoduše nejsou pro mě určené.

Pokud se je snažím zdolat přes odpor, který pociťuji, přestávám být napojena na zdroj a hrozí mi nebezpečí (ztráta energie, onemocnění...).

Od té doby, co se snažím nechodit přes překážky, se mi žije líp. A tak chci vykřičet do světa: "Nesnažme se dokazovat velké věci, snažme se být spokojeni s tím, co už máme."

Když nejde jedna cesta, vyjde druhá. Nebuďme rozmazleným děckem, co musí jít zrovna po té první cestě.

Komentáře

Celkový počet komentářů: 2
 • Katalin
  21. 4. 2016 21:05:40
  Ak chceš kritizovať ostatných, tak sa aspoň nauč vyjadrovať sa na sociálnych sieťach. Navyše, čo ťa to má čo iritovať, keď je to ICH voľba? Tak si to nečítaj :) Podstatné je, že ich to baví. Aj ty píšeš o veciach, ktoré nezaujímajú iných ľudí a napriek tomu ti tu nepíšu kritiku ale radšej sa zdržia. A ak si myslíš, že je toto iba vyjadrovanie vlastného názora, tak si dávaj pozor, aby ťa raz niekto neobvinil za verejné ohováranie (takže keď kritika, tak určite nie na jeden konkrétny blog) ;) a ešte jedna maličkosť. Ako sa hovorí, nerob to, čo nechceš aby ti robili iní. Poznám niekoľko motivačných blogov (je pravda, že je ich naozaj málo), ktoré nepíšu v štýle "kúp si túto knihu" alebo "začni myslieť pozitívne" ale o tom, čo je v živote najdôležitejšie. A to je podľa mňa fajn blog, pretože by sme si mali otvoriť oči a spomenúť si, že prvoradá je rodina a nie to čo si kúpiš modré alebo červené šaty.
  Celkový počet komentářů: 1
  • Vendula
   21. 4. 2016 21:52:23
   Jenže já Pavlínu Viktorii chápu. Drtivá většina neumětelů, co vlezou na net a umí si založit webovky se najednou stane guruem, koučem... a lidi, kteří už jsou líní sami řešit i nejzákladnější problémy, na tyhle plky slyší. Je to jen o trochu méně cirkusácký ekvivalent ezobab, které člověku za osmdesát kaček za minutu vyloží karty a onen človíček je strašně spokojený, že se svým nanicovatým životem něco udělal... Nebo že bude rýt doslova držkou v zemi, protože si to jeho kouč/guru/okolí přeje. Takže na to jediný recept. Nasrat a nenechat sebou manipulovat. Být zdravý sobec, ale ne bezohledný hajzl. A pokud k aspoň trošku vyrovnanému duševnu pomůže si koupit šaty... tak směle do toho.
   Přidat komentář
  Přidat komentář
 • Verča
  21. 4. 2016 18:46:37
  Haha, na motivační blogy se spíš chodím smát, nejlepší je, když pak motivátorka brečí z tak zvaných "anonymních haterů", kteří jí napíší, že je tlustá. A motivace je tatam... No nic :) Fajn článek :)
  Celkový počet komentářů: 1
  • Pavlína Viktoria
   21. 4. 2016 21:07:15
   Já se tomu zasmát nedokážu. Sleduji některé holky z Elite Bloggers a jim spřízněné (zatím) neelitní blogery, třeba Stylish Coffee. I ti, kterým jsem se snažila fandit, například Smooth Cooking, mě zklamali. (http://www.smoothcooking.cz/2016/02/restaurace-narodni-nalevna.html -tenhle článek je reklama a je napsaný stylem: vyhlídla jsem si nový podnik... takže je manipulující, lživý, protože si žádný podnik jen tak nevyhlídla.) Tito lidé jsou pro mě ve stejné kategorii jako většina politiků, finančních poradců apod. Lžou, aby si vydělali. Nic, co mohu obdivovat. Bohužel nejsem vnitřně dostatečně srovnaná, aby mi nevadilo, že mají a možná i nadále budou mít vliv.
   Celkový počet komentářů: 1
   • Verča
    22. 4. 2016 12:33:50
    Tak tohle pro mě zrovna není příklad "motivačního článku", ale tak když budeme konkrétní, třeba mě vždycky pobaví Tereza in Oslo a její křupavý vzduch a zubící se měsíc.
    Celkový počet komentářů: 1
    • Pavlína Viktoria
     22. 4. 2016 14:44:52
     Vůbec nevím, jak to teď myslíš. (Tereza píše o měsíci a vzduchu = snaha o umělecké vyjadřování?) Mně je celkem jedno, jestli je někdo poetická duše, nebo racionální. Mně vadí faleš, ať je skrytá za čímkoliv.
     Celkový počet komentářů: 1
     • Verča
      22. 4. 2016 16:00:58
      No ale tak to myslím :) Snaha namotivovat čtenářky svým dokonalým životem, ve kterém se zubí měsíc a křupe vzduch, který má však jedinou chybu - že neexistuje.
      Celkový počet komentářů: 1
      • Pavlína Viktoria
       22. 4. 2016 19:05:51
       Asi nás chce motivovat k užívání drog. :-)
       Přidat komentář
      Přidat komentář
     Přidat komentář
    Přidat komentář
   Přidat komentář
  Přidat komentář
Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář