středa 21. října 2015 v 10:00 | štítky: Jídlo

RECENZE: Brněnská gastrotour a Café Momenta

RECENZE: Brněnská gastrotour a Café Momenta

V článku o Kino Kávě jsem se zmiňovala, že jsem se stala typkou, co jezdí po republice a hledá zajímavé podniky. Být takovouhle "typkou" je celkem náročné časově, finančně a na hlavu.

Místo, prachy a čerstvá hlava

Nejdřív musím najít místo, které chci navštívit a vymyslet, kdy tam pojedu a jak se tam dostanu.

Poté musím mít peníze na dopravu a na objednávané jídlo a pití.

A to nejtěžší je přemýšlet o podniku – jakou má atmosféru? Jak se chová obsluha? Jaký je záchod? Co klientela? Je ta káva dobrá? Má takhle chutnat minestrone?

Když si o podniku udělám obrázek, nechám ho nejprve uležet a po několika dnech píši recenzi. Během "ukládací doby" nechodím do žádných podniků, nechci, aby se mi to popletlo.

Stojí mě to dost, ale baví mě to. Doufám, že si mých článků všimne někdo z gastrobranže a nabídne mi práci.

(Milovníci pedagogiky se nemusí obávat, pedagogice se hodlám věnovat souběžně, takže recenze knih "nejen pro děti" se budou na blogu a youtube kanálu objevovat také.)

Nach Brno

Vyrazit po podnicích v Brně byl nápad Terky. Chtěla navštívit vychvalovaný café & bar V Melounovém cukru a SKØG Urban Hub. Mně se ten nápad líbil. Brno je pro mě takový malý Berlín, nikde jinde v Česku nenajdete tolik stylových lidí (promiň Praho).

Pár dní před výjezdem na Moravu jsem si vyhledala recenze tamních podniků. Bohužel většina recenzí mi připadala jako placená reklama. Podniky jsme nakonec vybíraly podle tipů Veroniky na blogu Zghettablog.cz a Markéty na blogu Eatandrunandlove.cz.

V Melounovém cukru

První podnik, který jsme se rozhodly navštívit, byl V Melounovém cukru – café a bar pojmenovaný po stejnojmenné knize od Richarda Brautigana. Kavárna se nachází ve Františkánské ulici a z venku vypadá tak trochu socialisticky. K Melouňáku jsme doběhly jen tak tak, protože kromě kofeinového absťáku a hladu se nám chtělo i čurat. Naneštěstí jsme musely svoje fyziologické potřeby uspokojit jinde. V Melounovém cukru bylo zavřeno. Kam teď?

Café Momenta

Návštěva kavárny Café Momenta na Zelném trhu původně nebyla v plánu, ale protože to byl nejbližší hezký lokál, zalezly jsme do něj.

Výlohy kaváren jsou nejlepší, nebo nejhorší reklamou. V tomto případě tou nejlepší. Při pohledu na vystavený koláč a laskonky mě zasáhla srdeční slabost. Cítila jsem něco podobného jako při čtení knihy Děti z Bullerbynu. Pamatujete si na kapitolu, kde paní učitelka onemocněla a děti jí ustlaly postel a navařily? Potom stačilo, aby se mladý muž u stolku za sklem zasnil, podepřel si hlavu a zamíchal si čaj. Uf.

Malý prostor a postmoderní kadibudka

Kavárna je rozdělená na dvě místnosti. V první je bar a pult se sladkostmi a ovocem, ve druhé jsou místa na sezení a dveře na WC. Kavárna je v minimalistickém stylu s nádechy oprýskanosti. Každý stůl byl dozdoben skleněnou vázičkou s levandulí. Na obsluhu jsme čekaly několik minut, takže jsme si předtím v klidu stihly obě dojít na záchod. WC je od místnosti, kde jsme seděly, odděleno šoupacími dveřmi. Bála jsem se, že jejich posouváním zraním muže sedícího vedle nich, ale ukázalo se, že dveře jsou dobře přidělané a při běžném zacházení se nikomu nic nestane. Záchody se mi moc líbily. Byly čisté a vedle umyvadla byla naaranžována květina. Při pobytu na WC jsem přemýšlela, k čemu bych to, co mě obklopuje, přirovnala a napadla mě kadibudka. Ale ne ledajaká. Tahle je postmoderní a se splachováním.

Čokonebe a nečekaná cukrovka

Obsluha nám přinesla nápojový lístek. Po přečtení nám bylo jasné, že se tady podává káva z La Boheme Cafe. Objednaly jsme si cappuccino, levandulovou limonádu, čaj a šly si k vitríně vybrat dezert. Hned na první pohled bylo jasné, proč je v kavárně plno. Sladkomilci sem chodí na moučníky. Terezce se zalíbila panna cotta a mě zaujal bezlepkový čokoládový dort. Po domluvě s obsluhou jsme se vrátily ke svému stolu a pár minut jsme se na sedačkách vrtily na sucho.

Cappuccino mi chutnalo. Bylo kyselejší, ale pro mě v pořádku. Téře nakyslost nesedla, takže místo usrkávání espressa s mléčnou emulzí zabořovala lžičku do panna cotty. Terezka miluje panna cottu a tahle byla prý opravdu dobrá. Mně mnohem více chutnají čokoládové dorty a pokud jsou bezlepkové, věřím, že jsou navíc mnohem zdraví prospěšnější. Bezlepkový čokoládový dort v Café Momenta byl naprosto úžasný. Nechybělo mu vůbec nic. Nebyl to jen fajn bezlepkový dort, čili slušná náhražka normálního dortu. Byl to dort, který může směle bojovat o první místo proti těm nejlepším dortům s lepkem. Na rozdíl od dortu mě zklamala v recenzích tolik vychvalovaná domácí levandulová limonáda. Ano, při každém srku brčkem jsem pocítila levandulové aroma, ale limonáda byla příliš sladká. Příliš sladká na milovníka sladkého. A to je špatně. Čaje značky Sonnentor byly v pořádku.

Chemie, blízkost a mračidlo

Café Momenta mě každopádně dostala. Každý kavárenský povaleč si "tu svou" kavárnu vybírá podle chemie. A tady u mě chemie zapůsobila. Líbí se mi prostředí, celkem mi sedí nabídka, typově mi vyhovují zákazníci (muži v košilích a v tenkých svetrech na tělo s dobře padnoucími džínami nebo kalhoty a ženy buď v ležerním, nebo lehce nekonvenčním oděvu). Kdybych bydlela v Brně, bylo by to právě tady, kam bych pozvala rodiče na víkendové popovídání nebo spolupracovníka na pracovní rozhovor. Díky menším stolkům jste svým spolusedícím blíž a neuteče vám jediné slovo.

Na závěr bych snad jen doporučila mužské obsluze trochu víc trpělivosti, nadhledu a úsměvu s uvolněnějšími zákazníky. Nevidím pádný důvod k tomu, že na nás po malém pošťuchování (mezi sebou navzájem) vrhal zamračené pohledy.

Komentáře

Žádné komentáře

Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář