čtvrtek 15. října 2015 v 00:00 | štítky: Cesty

SAPA – Podráždí smysly i rozum

SAPA – Podráždí smysly i rozum

O SAPĚ jsem poprvé slyšela už v dětství. Na benešovské tržnici s vietnamskými stánky se šuškalo o kalhotech Adibas, do kterých jednou dorostete a botách Buma, které se rozlepí ještě dříve, než si je nazujete, ale jinak vás doprovodí do nebe i do pekla, prostě kamkoliv.

Je to česká Kánoj

Při prohrabování a zkoušení věcí se k babičce naklonila známá z vedlejší vesnice a povídá: "Mílo, to oblečení není doopravdy dovážené z Číny. Oni ho kupují v Praze." Potom babičce vyprávěla, jak ji to říkala Venuše, která má v Praze dceru a že je to tam celkem laciný a říká se tam tomu česká Kánoj.

Vzpomínka na tento rozhovor mi utkvěla v hlavě. Občas jsem si představovala, jak to asi v české Kánoji vypadá, jestli tam jsou lodě, loďky, kánoje a nafukovací matrace, nebo to tam vypadá úplně jinak.

S boomem gastročasopisů jsem zjistila, že v Praze není oblast nazývaná Kánoj, ale SAPA a někteří ji označují jako českou Hanoj.

Byl v SAPĚ a přežil

Fascinovaly mě články v časopisech nebo na internetu o dobrodruzích, kteří se do SAPY vydali a ochutnali místní polévku Pho a jiné zvláštní pokrmy, zatímco já jsem jedla kuřecí řízek s broskví a plátkem šunky.

S myšlenkou zajít do SAPY a alespoň na chvilku se tam porozhlédnout jsem si hrála roky. Čekala jsem na okamžik, kdy potkám kolegyni Hanku, která mi na nezbedné chování vietnamských hochů ve školce řekla: "Jestli chceš pochopit Vietnamce, zajeď si do SAPY. Nemáš to od bytu zas tak daleko."

SAPA je blízko? Tak to tam chci

Přijeli jsme do SAPY a rozhlíželi se kolem dokola. Všude samá šeď, kýč, stovky aut, stovky Vietnamců a pár nám podobných odvážlivců.

Bloudili jsme mezi obchody, uskakovali jedoucím autům, báli se neznámého a diskutovali.

Pavlína Viktoria: "Jsem z toho úplně vyděšená."

Jiří: "Mně to tady přijde chaotický. Nevyznám se tu."

Pavlína Viktoria: "Měli jsme si o SAPĚ něco načíst na internetu."

Vít: "Kam půjdeme na jídlo?"

Pavlína Viktoria: "Tak něco vyber."

Vít: "Tak co třeba tady?"

Pavlína Viktoria: "Sem nejdu, bojím se, že tu něco chytnu."

Vít: "Tak co sem?"

Pavlína Viktoria: "Tam taky nejdu."

Vít: "Tak něco vyber."

Pavlína Viktoria: "Je to tady takový špinavý, asi se najíme až doma."

Jiří: "Tak zajdeme alespoň do nějakého obchodu."

Pavlína Viktoria: "Dobře."

Vít: "Pojďme sem."

Jiří: "Ty si chceš koupit obklady?"

Vít: "A nemají za nimi někde schovaný jídlo?"

Jiří: "Ne nemají."

Pavlína Viktoria: "Pojďme do Tamda Foods, tam to prý funguje s přivřeným okem jako v Makru."

Jiří, Vít: "Dobře."

Civěli jsme na stánky s plyšáky, nahlíželi do obchodů s lecčím a křivili obličej při pohledu na špinavé špeluňky pyšnící se nápisem bistro nebo restaurace.

Patriarchát jak vyšitý

Sledovali jsme partu chlapů hrající před obchodem karty a vzpomněli si, že něčeho podobného jsme již byli svědky v Turecku.

Neverbální komunikace chlápka od stánku s oblečením směřující k jeho ženě jasně signalizovala, kdo je tady pánem. A mně se stáhnul solár plexus a v duchu jsem si řekla: Tohle mi vadí, to nechci nikdy zažívat.

Během procházky jsme narazili na kolotoče a další pouťové atrakce. Zasmáli jsme se bráchově myšlence o tom, jak vietnamští rodiče motivují své děti: "Až usmažíš jarní závitky a uděláš úkoly z matematiky, budeš se moct projet na horské dráze."

A jsem zase doma

Našli jsme Tamda Foods a už při vsunutí žetonu do nákupního vozíku z nás stres opadl. Tohle totiž dobře známe. Jezdili jsme po obchodě a divili se cenám běžně dostupných potravin, protože jsou většinou menší než v Kauflandu.

Miluji ochutnávání pro mě dosud neznámých potravin, produktů, a tak moje srdce tlouklo vzrušením o sto šest a já běhala od ingrediencí na sushi k mořským plodům a zpátky k sushi odbočkou kolem sladkostí.

Po složení nákupu do auta nám bylo jasné, že SAPU jsme nedobili. Příště se na ni musíme lépe připravit. Snad nám v tom pomůžou foodblogy.

Komentáře

Žádné komentáře

Prosím, zadejte písmena, která jsou zobrazena na obrázku výše.
Není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
Přidat komentář